Co naplat, právě končící rok investorům, na rozdíl od několika předchozích, příliš radosti neudělal. Většina akciových i dluhopisových indexů končí v mírných ztrátách a nedařilo se ani nejznámějším komoditám zlatu a ropě.  Ani tradiční mantra ohledně rozdělení (diverzifikace) prostředků mezi jednotlivá investiční aktiva nemusela na letošních výsledcích nic převratného změnit. Co můžeme na investičním poli…

Číst dále

Hlavními hráči minulého týdne byly centrální banky. Nejočekávanějším zasedáním bylo z pohledu investorů to americké, které nakonec došlo k obecně očekávanému závěru. Americká centrální banka zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu do rozmezí 2- 2,25 procenta a potvrdila prognózu dalšího zvýšení sazeb do konce letošního roku. V roce příštím počítá FED s dalším postupným zvyšováním sazeb. Bankéři se shodli…

Číst dále

Už jste si vyzkoušeli náš investiční software BT Invest? V jedné aplikaci poradci: – skvěle odprezentují klientovi, proč a jak investovat – smlouvy snadno a rychle uzavřou při splnění všech regulatorních požadavků – obstarají reporting v rámci péče o klienta. Pokud chcete odhalit, s čím vším Vám může BT Invest pomoci, mrkněte na několikaminutovou prohlídku software od…

Číst dále

Deset let od krize jsou mnohé akcie na historických vrcholech, ačkoliv hospodářské oživení takovým tempem nerostlo. Čemu vděčí akcie za svůj nebývalý růst a je důvod obávat se prudkých propadů, kterých jsme byli svědky v minulosti? Odpovědi je třeba hledat mimo jiné i v rozvoji technologií. Před pár dny jsme si připomněli desetileté výročí pádu…

Číst dále

Říjen byl pro investory mimořádně složitým měsícem. Akciové trhy po celém světě zaznamenaly vysoké ztráty a nijak mimořádně dobře se nevedlo ani dluhopisům. V komoditním světě byl vývoj rozdílný a najdeme zde jak vítěze, tak i poražené. Přestože říkám, že byl právě končící měsíc pro investory mimořádně složitým, rozhodně nemohu říci, že by tento vývoj byl…

Číst dále

V minulém týdnu jsme se po nějaké době dočkali pozitivního vývoje na akciových trzích, zatímco ostatní hlavní investiční aktiva ztrácela. Globální akciový index (ACWI) ukrojil v uplynulých pěti dnech ze svých ztrát více jak jedno a půl procenta. V mírných ztrátách naopak pokračují dluhopisové indexy a propadákem týdne byly komodity, které ztratily více jak tři procenta. Za pozitivním…

Číst dále

Před časem mě zaujal článek, ve kterém se psalo, že Češi nemají na investování dostatek prostředků a investicím nerozumějí. Text vycházel z průzkumu UniCredit Bank, v němž položili dotazovaným mimo jiné tyto dvě otázky: Proč neinvestujete? A kolik vám měsíčně zbývá volné hotovosti? Výsledky jsou přinejmenším zajímavé – většina lidí odpověděla, že na investování nemá…

Číst dále

Tvrdí se, že kapitálové trhy hledí kupředu a dnešní ceny aktiv tak zohledňují budoucnost v horizontu 12-18 měsíců. Z následujícího grafu tedy plyne, že v roce 2019 můžeme očekávat nějakou podobu krize, resp. ekonomického ochlazení.Proč? Protože obdobné hodnoty jako letos vykazoval i rok 2002, 2008 a rok 2011, tedy roky, kdy splaskla technologická bublina (2002), byla finanční (2008)…

Číst dále

V minulém týdnu, stejně jako v tom předchozím, hrály prim akciové indexy, zatímco ostatní investiční aktiva za nimi zaostávala. Komodity táhne dolů zejména již několik týdnů trvající strmý pokles ceny ropy, k níž se přidalo také zlato. Ceny dluhopisů zůstaly v uplynulém týdnu prakticky nezměněny.Aukce desetiletých amerických, německých i francouzských dluhopisů přilákaly více než dostatek kupců, stejně tak jako…

Číst dále

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v poměrně silném poklesu, který investorům začíná dělat starosti. Pohled na globální akciové trhy ukazuje, že se většina z nich již nachází v sestupném trendu, když se jejich ceny nacházejí pod hodnotou jejich dvousetdenního průměru. Právě tento průměr bývá technickými analytiky často považován za hranici mezi „dobrem a zlem“, tedy mezi trendem růstovým…

Číst dále