Americké makro potěšilo trhy, ztráty zapomenuty (Týden 18))

Akciovým trhům se i v závěrečném dubnovém týdnu dařilo. Americký index SP500 se propracoval zpět ke svým maximálním hodnotám z přelomu září a října a ošklivé závěrečné čtvrtletí je tak zapomenuto a investoři stojí opět na startovní čáře a očekávají, jakým směrem se poběží další závod.

Hlavní pozitivní zprávou uplynulého týdne je skutečnost, že největší světová ekonomika rostla v úvodním čtvrtletí letošního roku mnohem rychleji, než se původně čekalo. Americké HDP vzrostlo o 3,2 procenta, což je o celé procento více, než byl údaj z konce roku 2018. Na druhé straně je pravděpodobné, že vysoké číslo, které statistikové oznámili, má své důvody v jednorázových, v dalších měsících již neopakovatelných, faktorech. Přesto je více jak tříprocentní růst vysoce pozitivním faktorem. Ve Spojených státech naopak nemile překvapil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který prudce vzrostl. Celkový vývoj je ovšem nadále velice pozitivní a ukazuje na to, že pracovní trh je v Americe stále v dobré kondici, jak ukazuje následující graf.

Počty nových žádostí o podporu mají jasně klesající trend, v němž je prozatím možné poslední číslo zanedbat. Solidní čísla objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a zvyšující se útraty firem dávají dostatek argumentů k tvrzení, že s recesí spojený prudký propad akciových trhů je o něco méně pravděpodobný, než před čtvrt rokem.

Horší než očekávaná čísla přišla naopak, a asi již tradičně, z Evropy. Na našem kontinentu zklamaly údaje o klesající podnikatelské náladě jak v Německu, tak také ve Francii. A to i přesto, že trh očekával mírné zlepšení na základě růstu německého indexu ZEW. Důvodem nejistoty v podnikatelské sféře jsou trvající nejasnosti ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie a z toho vyplývajících rizik, zpomalování světové ekonomiky a také nejistoty ohledně obchodních sporů mezi USA, Evropou a Čínou. V tomto světle není divu, že evropské akciové indexy mají ke svým vrcholům z loňského roku ještě opravdu daleko.

Právě započatý týden bude pro investory velice zajímavý. Přelom měsíce je prakticky vždy spjat s klíčovými makroekonomickými daty a jinak tomu není ani tentokrát.

Ve Spojených státech budou zasedat centrální bankéři, kteří ve středu zveřejní svoje další stanovisko ohledně své politiky úrokových sazeb. V pátek se dozvíme také důležitá data z trhu práce a v průběhu týdne pak čísla o vývoji ve výrobním sektoru a sektoru služeb a to ne nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě a Číně.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu